%100 Güvenli Alışveriş
%100 Orjinal Ürünler
400 TL ÜZERİ KARGO BEDAVA
Kapıda Ödeme
İade Garantisi
%100 Orjinal Ürünler
400 TL ÜZERİ KARGO BEDAVA
Kapıda Ödeme
400 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA

Kuranı Kerimdeki Bütün Kelime Çözümleriyle MAKSUT

Kuranı Kerimdeki Bütün Kelime Çözümleriyle MAKSUT Zehra Seven Kitap Kalbi Yayıncılık 9786059815987 Dil Eğitimi Arapça Dilbilgisi

186.00

Üretici Liste Fiyatı: 300.00

 • %38

  İNDİRİM

 • Hızlı Kargo

  Aynı gün içinde kargo

 • Paylaş
“Muhakkak ki Arapça, bütün şer’i ilimleri öğrenmeye vesiledir.” İmâm-ı Âzam Ebû Hanîfe (Rahimehullâh)

İlmin tarihte hiç olmadığı kadar yetim kaldığı bir dönemde: “Her mahalleye bir erkek bir de kız medresesi açın. Erkekleri erkek, kızları hanım hocalar okutsun,” sözleriyle ömrünü ilim ve irşâda adamış olan Mahmud Efendi (Kuddise Sirruhû) Hazretleri’nin usûlünden yola çıkan hocalar faaliyetlerini, olanca gayret ve özverileriyle sürdürmektedirler. Bu büyük velînin iktibâs etmiş olduğumuz sözü büyük oranda yerine gelmiş, bugün yurt içi ve yurt dışı olmak üzere pek çok yerleşim biriminde erkek ve kız kursları açılmış, ilmi; öğrenmek, öğretmek ve sonraki nesillere aktarmak mühim bir vazife addedilmiştir. İşbu vazife bilinci hâlâ diri tutulmakta ve bunu idâme ettirecek nesillerin yetiştirilmesine yönelik çalışmalar da sürdürülmektedir.

Tavsiye etmek üzere tanıtımını yapmak istediğimiz eser, uzunca bir süredir medreselerde geleneksel usul üzere Arapça dersleri veren, âlet ilimlerinin ehemmiyetinin farkında olan ve pek çok talebe mezun etmiş bir hoca hanım tarafından, mevcut eksikliklerin halline katkıda bulunmak üzere hazırlanmıştır. Kitaba duyulan ihtiyaç, hazırlanma süreci, ilhâm ve yardım alınan kimseler de ‘Takdim’ yazısından evvel belirtilmiştir.

Arapça öğretimi konusunda son dönemde pek çok eser kaleme alınıp yayımlanmışsa da, bu eserlerin genellikle pratik Arapçaya yönelik eserler olduğu gözlemlenmektedir. Pratik Arapçaya dönük bu tür eserlerin klasik eserler başta olmak üzere, İslâmî İlimlere yönelmek isteyen kimselere yardımcı olamayacağı gayet açıktır ve o kardeşlerimizin müfredatta yer alan ‘sarf’ kitabı dışında pek seçenekleri de bulunmamaktadır. Müfredatta yer alan ders kitaplarında da malumunuz olduğu üzere, konularla ilgili örnekler pek az yer tutmaktadır. Bu sebeple talebeler, yardımcı kitaplara yönelmek zorunda kalmaktadır.

Özetlemeye çalıştığımız bu eksikliklerden yola çıkılarak bol miktarda örnek içeren ve münhasıran Kur’ân-ı Kerîm’de yer alan örnekleri ihtivâ eden bir kitabın neşrinde fayda mülâhaza edilmiştir. Bu yönüyle tanıtmaya çalışacağımız eser, Arapça gramere yeni başlayanların, hiçbir yardımcı kitaba ihtiyaç duymadan kolaylıkla anlayabileceği şekilde hazırlanmıştır.

Kitap hazırlanırken; renklendirme, şemalı anlatım, grafikler ve boyut, istifadenin en üst seviyeye çıkarılması amacına uygun bir şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca Arapça gramer konularının devamının aynı menhec üzere neşri de şimdiden planlanmış durumdadır.

Kitap 6 bölümden müteşekkildir.

1. Bölüm: Fiiller, mastar ve mastardan çıkarılmasına şiddetle ihtiyaç duyulan kelimelerle ilgili malumatı ihtivâ etmektedir.

2. Bölüm: Sahih fiillerin tasrifi, tekit nunu, تَفَعُّلْ ve تَفَاعُلْ bablarındaki ibdali ihtivâ etmektedir.

3. Bölüm: Lazım fiilin müteaddiye, müteaddi fiilin lazıma dönüşmesi, babların binaları, اِفْتِعَالْ babındaki ibdali ve zait harfleri ihtivâ etmektedir.

4. Bölüm: Aksam-ı Seb’a, mu’tel, muzaf, mehmuz babı ve i’lal kaidelerini ihtivâ etmektedir.

5. Bölüm: Mu’tel muzaaf ve mehmuz fiillerin, mücerred ve mezid bablara göre muhtelife çekimlerini ihtivâ etmekte, Kur’ân-ı Kerîm’de yer alan konuyla ilgili fiilleri örneklemektedir.

6. Bölüm: Kur’an-ı kerimde geçen mu’tel muzaaf ve mehmuz fiillerin, mücerred ve mezid bablara göre geliş şekillerini ihtivâ etmektedir.

Bu eser Arapça gramere yeni başlayanların hiçbir yardımcı kitaba ihtiyaç duymadan kolaylıkla anlayabileceği şekilde hazırlanmıştır.

Bu kitabı ayrıcalıklı kılan 6 önemli özellik:

1. Bu kitap Arapça Kitabu’s Sarf’ın özünden hiç ayrılmadan titizlikle hazırlanmıştır. 2. Her konu anlatımının sonunda özel olarak Kur’an-ı Kerim’den örnekler verilmiştir. 3. Çekim bölümünde Kur’an-ı Kerim’de geçen tüm mu’tel muzaaf ve mehmuz fiiller, mücerred ve mezid bablara göre ayrılıp, alfabetik olarak sıralanmıştır. 4. Yine Kur’an-ı Kerim’de geçen tüm mu’tel muzaaf ve mehmuz fiillerin, mücerred ve mezid bablara göre geliş şekilleri alfabetik sıraya göre dizilmiştir. Fiillerin manaları Kur’an-ı Kerim’de geçtiği şekilde tek tek yazılmıştır. 5. Konular şemalar ve çizimlerle görselleştirilmiştir. 6. Konu anlatımlarından sonra bilgilerin pekiştirilmesi için her bölümün sonuna “alıştırmalar”, “test”, “soruları cevaplayınız”, “boşlukları doldurunuz”, “doğru mu yanlış mı?“, “kendimizi deneyelim” şeklinde çeşitli imtihanlar konulmuştur.

Her şey Arapçanın daha iyi anlaşılıp, severek ve kolay yoldan öğrenilmesi yolunda hizmet için! Allah Te‘âlâ hepimizi ilim, amel ve ihlâs üzere muvaffak kılsın!

Resmin Üzerine Tıklayarak Testlerin Cevapları bölümüne ulaşabilirsiniz
Sayfa sayısı: 424
Boyut: 19 x 27
ISBN: 9786059815987
Cilt Tipi: Ciltli (Sert Kapak)
Renk Seçenekleri: 2 Renkli Baskı
Son güncelleme: 09.01.2023

 • İsimsiz

  Ben de de var ama cevap anahtarı bulamadım kitapta yok nereden bulabilirim

  11.09.2019 15:50:38
 • Hüda G.

  Bu kitapları ders yapmış biri olarak buraya yorum yapma ihtiyacı hissettim ve aklında soru işareti olanlara ışık tutmak istedim. Kitaplar kesinlikle kolaylıkla anlaşılacak şekilde yazılmış. Okuduğunuzda kısa sürede anlayabiliyor ve kavrayabiliyorsunuz ardından da ünite sonu testlerinde bilgilerinizi toparlayıp test ediyor cevap anahtarından ise kontrol ediyorsunuz. Bu kitaplar şuanda birçok medrese ve üniversite tarafından derslerde işlenilmekte ve takdire layık görülmektedir. Almak istiyorsanız hiç tereddüt etmeyin, bence herkesin kitaplığında bulunması gereken hazineler. Kitabin her sayfasında yılların ayların emeğine muhatap oluyorsunuz. Allah Zehra Hocamızdan razı olsun..

  01.08.2019 23:05:03
 • Yusuf E.

  Beğendim tavsiye ederim. Bazı kaprisli hocaların kaprisine katlanmak zorunda kalmadan bu kitaplar vesileyle şer'i ilimleri öğrenmeye vesile olan Arapçayı öğreneceğiz inşaAllah. Emeği geçenlerden Allah razı olsun.

  16.03.2019 09:25:34
 • İsimsiz

  I recommend this book to every students and teachers. If u want to learn rules language arabic be buy this book. I grateful to this author

  01.12.2018 23:08:10
 • İsimsiz

  Başkasının anlatımına ihtiyaç duyulmadan kolaylıkla anlaşılabilecek bir üslupla yazılmış olan "kuran-ı kerimdeki bütün kelime çözümleriyle;emsile bina maksut "kitaplarını herkese tavsiye ediyorum. Her konu sonunda test ,boşluk doldurma, doğru -yanlış etkinlikleri mecvut olup arapçada ne derece yol kat ettiğinizi görebiliyorsunuz. Ayrıca kurandaki bütün kelimelerin her sıgadan her babtan muhtelife ve muttaride çekimlerini içerir. Böyle bir eserin gece gündüz çok emek sarf edilerek meydana çıktığı bariz.. Neticede kalitede kaliteli insanların elinde anlam kazanır.Tam anlamıyla arapça öğreniyorum demek isteyen bu kitaba bir uğrasın derim. Musannıfı olan ZEHRA SEVEN hoca hanımdan Allah razı olsun ilmine sonsuz saygılar sunuyorum. Ilim yolunda olan herseke tavsiye ediyorum

  01.12.2018 22:57:13
 • İsimsiz

  gerçekten çok güzel açıklama yapmışsınız hayran kaldım......

  09.04.2018 17:59:29
 • İsimsiz

  Kitabın bizlere sunulması için emeğe geçenlerden Allah razı olsun yazarımız çok güzel sade açıklayıcı bir şekilde anlatmış izzi ve nahiv kitabının devamını kendilerinden bekliyorum inşallah devamını getirilir

  09.03.2018 21:26:48
 • Sumeyye B.

  Açıklığı , anlaşılırligi ve örnekleriyle harika bir kitap. Bi eşinin daha olduğunu düşünmüyorum. Arapçayı okuyan yada bitirmiş olan herkesin kütüphanesinde bulunması gereken bir kitap. Hazırlayan ve emeği geçen herkesten Allah razı olsun.

  12.11.2017 23:41:57
 • Fatma K.

  Emsile ve binanın devamı olan bu kitabın üzerinde epeyce çalışıldığı aşikar. Çok kapsamlı ve kolay anlatımlı, konuyu kavramayı sağlayan örnekleriyle de herkese çok faydalı olacak inşallah. Yazar hanımın ellerine ve yüreğine sağlık. Rabbim yolunu açık etsin.

  29.10.2017 14:30:01