%100 Güvenli Alışveriş
%100 Orjinal Ürünler
300 TL ÜZERİ KARGO BEDAVA
Kapıda Ödeme
İade Garantisi
%100 Orjinal Ürünler
300 TL ÜZERİ KARGO BEDAVA
Kapıda Ödeme
300 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA

İrabın Yolu

İrabın Yolu Kollektif Muarrib 9786056866333 Arapça Dilbilgisi Dil Eğitimi

32.20

Üretici Liste Fiyatı: 46.00

  • %30

    İNDİRİM

  • Hızlı Kargo

    1 Gün içinde Kargo

  • Paylaş
Eser, Acurrumiyye ve Avamil gibi klasik nahiv metinlerinden ve son dönem nahiv kitaplarından yola çıkarak hazırlanmış tablo, formül ve infografiklerden müteşekkildir. Arapçada cümle yapısını çözümleyen ilim olan "i'rab"ı konu edinir. İ'rabın yapılışını sistematik hale getirmeye çalışmasından ötürü "İ'rabın Yolu" adını almıştır.
Eserde, Arapçada kelime ve cümle yapılarının nasıl bir mantıkla, hangi öğelerden oluştuğunu ve bunları nasıl vasıflandırıp çözümleyeceğinizi bulacaksınız. Ancak bu yapıların ve öğelerinin tarifleri ve detaylı özellikleri için dilbilgisi kaynaklarına başvurmanız gerekecektir. Çünkü eser, Arapça dilbilgisini değil; yalnızca, cümleleri öğelerine ayırma işlemi olan i'rabı, yapılışını ve konumlarını tablo, formül ve infografiklerle anlatmayı amaçlar.
Eserin, i'rabı tüm ve ileri düzey yönleriyle aktarmış olma iddiası yoktur. Giriş düzeyinde öğrencilerin zihninde kabulü kolaylaştırması ve kalıcılığı artırması adına grafiklerden faydalanılarak genel hatlarıyla aktarılmıştır. Bu işlem gerçekleşirken, uzun yıllardır kullanılagelen bazı teknik terimlerin de, yeni kelimelerle ifade edildiğini göreceksiniz. Örneğin: i'rab durumuna, i'rab konumu; kelimelerin i'rabi adlarına roller denildi.
İ'rabın Yolu, "Giriş, İ'rab, Cümlede Roller ve Etki Edenler, İ'rab Formülleri, İ'rab Örnekleri, Alıştırmalar-1 ve Alıştırmalar-2" olmak üzere 6 ana bölümden oluşur. Kitabın sonunda ise alıştırmaların cevapları yer almaktadır. Alıştırmalar-1 bölümü, İ'rab Örnekleri bölümündeki cümlelerin yapılmış i'rablarıyla boşluk doldurma usulünden faydalanılarak hazırlandı. Alıştırmalar-2 bölümünde ise yine aynı cümleler kullanılarak, tamamiyle talebe tarafından doldurulması istendi. Alıştırmalar bölümüne tercüme, konu ve formül gibi destek mahiyetinde veriler eklenerek, talebenin alıştırmayı kolaylıkla tamamlaması planlandı.
Sayfa sayısı: 116
Boyut: 17 x 24
ISBN: 9786056866333
Kağıt kalitesi: Kitap Kağıdı
Son güncelleme: 30.08.2022