Cehennem ve Cehennemlikler

%30 İNDİRİM
7.00 TL
Liste fiyati 10.00TL
2 Gün içinde Kargo

Listelerine Ekle

İmam Gazali

Harun Ünal

Şenyıldız Yayınevi

Puan Ver:
Sayfa sayısı: 80
Boyut: 17 x 24
ISBN: 9789759199661
Kağıt kalitesi: Kitap Kağıdı
Son güncelleme: 15.11.2020

Cehennem ve Cehennemlikler AÇIKLAMASI

Yüce Allah (c.c.) Kur'ân'ın bir çok yerinde cehennemin korkunçluğu ile Kıyametin şiddetli sıkıntılarına büyük önem vermiştir. Öyle ki Allah Teâla'nın bu beyanatı aklı başında insanların kalplerine en büyük tesiri yapmış, âhiretin faydalı ve kalıcılığını; onun dışındaki her şeyin hiçliğine tercih etmiştir.

Cehennemin nasıl bir yer olduğu konusuna gelince Allah cümlemizi bağış ve keremi ile oradan korusun. Hadiste bildirildiğine göre orası simsiyah ve karanlıktır, ışığı ve alevi yoktur. Cehennemin yedi kapısı vardır. Her kapının üzerinde yetmiş bin dağ vardır, her dağın üzerinde yetmiş bin dağ vardır, her dağın üzerinde yetmiş bin ateşten tepe vardır, her ateşli tepe üzerinde yetmiş bin ateş çukuru vardır. Her ateş çukurunda yetmiş bin ateş vadisi bulunur.

Her vadide yetmiş bin ateşten köşk, her köşkte yetmiş bin ateş evi, her evde yetmiş bin yılan ile yetmiş bin akrep her akrebin yetmişbin kuyruğu vardır. Her kuyrukta yetmiş bin boğumu, her boğumda da yetmiş bin testi dolusu zehir bulunur.

Kıyamet günü olunca cehennemin örtüsü açılır ve ondan insanlarla cinlerin sağından solundan, önünden, arkasından ve tepeleri üzerinden uçuşan bir takım çadırlar çıkar. İnsanlar ile cinler bu manzarayı görünce dizüstü çökerek hep birlikte: "Allah'ım bizi kurtar" diye çığlık atarlar.

Müslim'in rivayet ettiğine göre, Peygamberimiz (s.a.v.) buyurur:

"Kıyamet günü cehennem her birinden yetmiş bin meleğin tuttuğu yetmiş bin yedek ile çekilerek getirilir.

Peygamberimiz şöyle buyuruyor:

"Cennet Arş'ın sağında, cehennem de solunda kurulur. Mizan'ın iyilikler kefesi Arş'ın sağında, günahlar kefesiyse solunda bulunur. Böylece cennet iyilikler kefesi karşısına, cehennem de kötülükler kefesi karşısına düşer."

İbn Abbas (r.a.) derdi ki; iyilikler ile günahlar iki kefesi ve bir dili olan bir Mizan'da tartılır. Kıyamet günü, Allah kulların amellerini tartmak isteyince onları maddeleştirir."
Cehennem ve Cehennemlikler hakkında hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu yapan sen ol.
İsimsiz (Kendi isminizle yorum yapmak için sisteme giriş yapınız

İLGİLİ ÜRÜNLER