Kuran ve Sünnet Işığında Cariyeler ve Sömürülen Cinsellikleri

%30 İNDİRİM
10.50 TL
Liste fiyati 15.00TL
1 Gün içinde Kargo

Listelerine Ekle

Ali Rıza Demircan

Ensar Neşriyat

Puan Ver:
Sayfa sayısı: 299
Boyut: 13,5x21 cm.
ISBN: 9786055623548
Kağıt kalitesi: Kitap Kağıdı
Son güncelleme: 23.04.2018

Kuran ve Sünnet Işığında Cariyeler ve Sömürülen Cinsellikleri AÇIKLAMASI

Kurduğu Savaş Esirliği Sistemi ile gücü kırılan ve stratejik hedefleri tahrip edilen düşmandan esir alınmasını onaylayan İslâm, esirlerin de karşılıksız veya fidye karşılığı bırakılmalarını emretmiş, onların öldürülmelerini ve köleleştirilmelerini yasaklamıştır.
Kurân, nikâh şartını getirerek esir kadınlar olan câriyelerin odalık olarak alınmalarını da haram kılmıştır. Kişi, kamuya ait câriyelerle evlenebileceği gibi kendi câriyesiyle de evlenebilir. İnsan üzerinde ilâhlaşma olan kölelik, mütekabiliyet yoluyla yasallaştırılamayacağı gibi tutsaklar da uzun süre esirler olarak tutulamazlar. Çünkü İslâm, özgürlük fidyelerini veremeyecek esirlerin hürriyetlerine kavuşturulmaları için, İslâm toplumunun resmi vergisi olan zekât gelirlerinden fon ayırmış, onlarla özgürlük sözleşmesi yapılmasını (Kitabet) emretmiş, özgürleştirici cezalar ve kefaretler belirlemiştir.
Câriyeler mal değil, Allaha kullukla yükümlü insandırlar. Alınıp satılamazlar. Yalnızca fidyelerine ilişkin devir işlemleri yapılabilir.
Sınırlı istisnalar dışında temel hakları da yürürlüktedir.
Kitabımızda, özetlediğimiz, geleneksel kabullerimizle çelişen gerçeklerin Kurânî ve Nebevî temelleri ortaya konulmaktadır.
Kuran ve Sünnet Işığında Cariyeler ve Sömürülen Cinsellikleri hakkında hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu yapan sen ol.
İsimsiz (Kendi isminizle yorum yapmak için sisteme giriş yapınız

İLGİLİ ÜRÜNLER