%100 Güvenli Alışveriş
%100 Orjinal Ürünler
600 TL ÜZERİ KARGO BEDAVA
Kapıda Ödeme
İade Garantisi
%100 Orjinal Ürünler
600 TL ÜZERİ KARGO BEDAVA
Kapıda Ödeme
600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA

İslam Hukukunda Çocuk

İslam Hukukunda Çocuk Orhan Çeker Tekin Kitabevi 9786056878955 Çocuk Eğitimi Kitaplar

42.60

Üretici Liste Fiyatı: 60.00

  • %29

    İNDİRİM

  • Hızlı Kargo

    2 Gün içinde Kargo

  • Paylaş
İslâm Hukuk Sisteminde çocuğun hakları neler­dir, mükellefiyetleri var mıdır, çocuk kamu düzeni­ni ihlâl edici bir davranışta bulunduğu zaman ceza uygulanmaya müsait midir, ileride tam ehliyete sa­hip bir ferd olarak topluma katılması için şimdiden hukuken hangi işleri yapmaya ehil sayılır ve ne öl­çüde muhatap kabul edilir? Daha pek çok soru İs­lâm Hukuku tarafından ne şekilde cevaplandırılmış ve çocuk nasıl bir statüde kabul edil­miştir? Kısacası çocuğun İslâm Hukukundaki yeri artık müstakil bir araştırma konusu olarak ülkemiz ilim çevre­lerinde gündeme gelmiş bulunmaktadır.
İslâm Hukukunda çocuğun yerinin gereği gibi tanınması, Din Eğitimini daha da kolaylaştıracak ve ışık tutacak, birlik ve kardeşliğin teminine yardımcı olacaktır.
İslâm Hukukunda çocuk konusu, memleketi­mizde fazla bir mâziye sahip olmayan, işlenmeye ve araştırmaya muhtaç olan konulardandır. Nite­kim konu ile ilgili müstakil çalışmaları arz ettiğimiz zaman daha da açık bir şekilde görülecektir.
İncelenme ve araştırılma hususunda henüz ta­zeliğini muha­faza eden çocuk konusunu İslâm Hu­kuku esasları açısından sun­mak istedik. Gâyemiz, çocuğun İslâm Hukukundaki yerini mu­kayeseli bir şekilde ortaya koymaktır. Konumuzun gereği ola­­rak çocuğun sadece hak ve mükellefiyetlerini işle­yecek, İslâm’da çocuk terbiyesi konusuna temas et­meyeceğiz. İslâm’da çocuk terbiyesi konusunu Din Eğitimi çalışmalarına bırakacağız.
İslâm Hukukunda çocuğun durumunu ortaya koymak için eski kaynakların yanısıra yeni kitapla­ra müracaat etmeyi imkân­larımız dahilinde ihmal etmedik. Araştırmalarımızda tek mezhebin görüşü­nü arz etmekle yetinmeyip diğer mezheplere de te­mas ettik. Görüşlerin elimizden geldiği kadar deli­lini de zikrettik. Mukayeseyi daha geniş bir sahada yapmak için ülkemizde hâlen yürürlükte olan kanunlar dahil son devir kânûnî düzenlemelere de yer verdik. Okuyucu tarafından daha net mukaye­se edil­sin diye kanun metinlerini yeri geldikçe oldu­ğu gibi kayıt ettik. Çeşitli hukukî görüşler içerisin­de hangisinin maslahatı temin etmeye daha elverişli olduğuna işaretlerde bulunduk.
Sayfa sayısı: 198
Boyut: 13,5 x 21
ISBN: 9786056878955
Kağıt kalitesi: Kitap Kağıdı
Son güncelleme: 20.06.2023