%100 Güvenli Alışveriş
%100 Orjinal Ürünler
400 TL ÜZERİ KARGO BEDAVA
Kapıda Ödeme
İade Garantisi
%100 Orjinal Ürünler
400 TL ÜZERİ KARGO BEDAVA
Kapıda Ödeme
400 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA

Fatih Sultan Mehmed Han

9.10

Üretici Liste Fiyatı: 13.00

  • %30

    İNDİRİM

  • Hızlı Kargo

    2 Gün içinde Kargo

  • Paylaş
Dünyâya geldiği vakit, babası Sultan İkinci Murad Han Fetih Sûresi'ni bitirmiş, Muhammed Sûresi'ne başlamıştı. Müjdeyi verdiklerinde gayri ihtiyârî, dudaklarından şu mısra döküldü:
"Ravza-i Murad'da bir gül-i Muhammedî açtı."

Böylece Sultan Murad Han, oğlunun ismini Mehmed koymuştu.

Şehzâde Mehmed, vakti gelince Amasya sancağına gönderildi. Son derece ehil hocalar tarafından, çok büyük bir ihtimamla yetiştirildi. Tahta geçtiği vakit 21 yaşında idi. İlk büyük hedefi, Peygamber Efendimiz'in müjdesine nâîl olmak ve bir çıban başı gibi Osmanlı toprakları arasında kalan Bizans imparatorluğunu ortadan kaldırmaktı.
Fâtih Sultan Mehmed Han, üstün zeka ve kabiliyeti ile, o güne kadar dünyâda hiç kullanılmamış harp âletleri ve muhâsara tekniklerini kullanmış, gemileri karadan yürüterek Bizanslıları hayretler içinde bırakmıştı. Ama Bizanslılar asıl şaşkınlıklarını, şimdiye kadar hiçbir kumandanın fethetmeyi başaramadığı ve kendilerinin de fethedilemeyeceğine inandıkları İstanbul'un fethinden sonra yaşadılar.
Bu müjdeli fetihten sonra da, o yüksek meziyet ve fikirlere sâhip pâdişâhın kumandasındaki Osmanlı ordusu fetihlerden fetihlere koştu: Atina, Sırbistan, Trabzon, Bosna, Karaman, Alâiye, Kırım ve daha başka yerler...
Bu eserde hepsinden bir şeyler bulacak, doğumundan vefâtına, Fâtih Sultan Mehmed Han'ı ve faâliyetlerini yakînen öğrenecek ve onu muhakkak birilerine anlatma ihtiyacı hissedeceksiniz.

- Bu eser, Namık Kemal'in "Evrâk-ı Perişan" isimli kitabının üçüncü kısmıdır.
Hazırlayan: Kemal Erkan
Sayfa sayısı: 112
Boyut: 13,5 x 19,5 cm
ISBN: 6055331139
Kağıt kalitesi: Kitap Kağıdı
Son güncelleme: 25.02.2019