Akaidin Özü

%30 İNDİRİM
7.00 TL
Liste fiyati 10.00TL
1 Gün içinde Kargo

Listelerine Ekle

Seyyid Abdullah Şemdini/Nehri

Semerkand Yayınları

Puan Ver:
Sayfa sayısı: 64
Boyut: 12 x 16 cm.
ISBN: 9786055207571
Son güncelleme: 13.01.2021

Akaidin Özü AÇIKLAMASI

AKAİDİN ÖZÜ - HULÂSA-İ AKAİD

Kürt medreselerinde Seyyid Abdullah'ın [kuddise sırruhû] özellikle çocuklara yönelik Kürtçe bir akaid risâlesi yazdığı öteden beri anlatılmaktadır. Yabancı araştırmacılardan ilk kez MacKenzie Seyyid Abdullah'ın [kuddise sırruhû] bu eserinden bahisle şunları söylemektedir:

"İslâm doktrininin bir özeti olan bir eser de Şeyh Abdullah Nehrî [kuddise sırruhû] tarafından yaklaşık 1800 yılında yazılmıştır."

Hulâsa-i Akaid'in orijinal nüshasına şimdiye kadar rastlayamadık. Ancak, değişik kütüphanelerdeki Kürtçe el yazmaları hakkında araştırmalar yapmakla görevlendirdiğimiz yüksek lisans öğrencimiz Mesut Arslan bu eserin bir müstensih nüshasını tesbit etti4 ve bize getirdi. Kendisine çok teşekkür ederiz.

Eseri istinsah eden zat, Kürtçe yazdığı giriş kısmının sonunda kendini "Nehrî Tekyası'nın müderrisi Ömer b. Cercîs" olarak tanıtmakta ve bu eseri istinsah etmesini emreden zatın Seyyid Tâhâ [kuddise sırruhû] olduğunu ifade etmektedir. Ömer b. Cercîs burada sözünü ettiği Seyyid Tâhâ'nın [kuddise sırruhû] Şeyh Muhammed Sıddık'ın halifesi [kuddise sırruhû]; Şeyh Muhammed Sıddık'ın [kuddise sırruhû] Şeyh Ubeydullah'ın oğlu [kuddise sırruhû]; Şeyh Ubeydullah'ın da [kuddise sırruhû] Seyyid Tâhâ'nın [kuddise sırruhû] oğlu olduğunu kitabın giriş kısmında ifade etmiştir. Ayrıca kitabın sonunda da geniş bilgilere yer vermiştir.

Ahmed Ramiz, Seyyid Abdullah'ın [kuddise sırruhû] bu eserini 1911 yılında kendine ait Reşbelek adındaki risâleyle birlikte 54 numarayla ve kendi yayınlarının ikincisi olarak Manzume-i Efkâr Matbaası'nda bastırmıştır.

4 Erzurum Atatürk Üniversitesi Merkez Kütüphanesi Seyfettin Özege. Arşiv nr. 22801/Süleyman Örtek.
Akaidin Özü hakkında hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu yapan sen ol.
İsimsiz (Kendi isminizle yorum yapmak için sisteme giriş yapınız

İLGİLİ ÜRÜNLER