Yol Bilgi Ve Varlık

%36 İNDİRİM
5.76 TL
Liste fiyati 9.00TL
WhatsApp ile Sipariş
Ürün stoklarımızda bulunmamaktadır.

Listelerine Ekle

İmam Gazali

Sufi Kitap

Puan Ver:
Sayfa sayısı: 128
Boyut: 13,5x21 cm.
ISBN: 9789759161248
Son güncelleme: 12.04.2019

Yol Bilgi Ve Varlık AÇIKLAMASI

Sufi Kitap’ın İmam Gazâlî Kitaplığı’nın ilk kitabı olan Yol, Bilgi ve Varlık’ta İmam Gazali’nin üç risalesi yer alıyor. Öğrencilerinden birinin sorduğu bazı sorulara cevap olarak kaleme alınan Hak Yolcusuna Öğütler (Ey Oğul), yüzyıllarca elden düşmemiş sade dilli bir yol gösterme kitapçığıdır. Bu kitapçıkta Gazâlî “Ey oğul! Amelsiz ilim bir mecnunluk, ilimsiz amel ise hiçbir şeydir.” diyerek ilim yolunun kılavuzlarını sunmuştur.
hlâk temelli pek çok nasihatin yer aldığı risalede Gazâlî “Ey oğul! Sana sekiz şey tavsiye ediyorum. Bunları kabul et ki kıyamet gününde ilmin senin düşmanın haline gelmesin. Bunlardan dördüyle amel etmen, dördünü ise terk etmen gerek.” Der ve görüşlerini sıralar.Tasavvuf ehlinin keşif ve ilham yoluyla elde ettikleri ilmin mümkün olduğunu ortaya koymak üzere kaleme alınan Ledünnî İlim Risalesi de Gazâlî’nin tasavvufî düşüncelerini anlamak için iyi bir anahtardır. İlimlerin sadece çalışılıp öğrenilerek elde edileceğini savunan bir kişiye cevap olmak üzere istenen bu risalede Gazâlî, bilgi teorisi ve psikolojiyle ilgili birçok önemli çıkarımda bulunur.


İmam Gazâlî’nin Kur’an-ı Kerim’deki Nur Suresi’ne adını veren ve “Allah, göklerin ve yerin nûrudur.” İfadeleriyle başlayan 35. ayetin tefsirinden hareketle kaleme aldığı Nur Metafiziği (Mişkâüt’l-Envâr)ise hem içeriği hem de bakış açısı bakımından büyük önem arz eder. Bu risale tasavvufî ve felsefî bakış açısını bir ayetin tefsirinde birleştirmesi ve “nur-zulmet” ayrımına dayanan bir metafiziği temellendirmesi açısından yazıldığı tarihten itibaren çok etkili olmuştur. Nur Metafiziği İşrâkî filozof Sühreverdî’nin de ilham kaynaklarından birisini teşkil etmiştir.


Yol, Bilgi ve Varlık kitabını asıl metinden Arapça, Türkçe ve tasavvuf alanında birikimli bir isim A. Cüneyd Köksal çevirdi. Hem ilim birikimi, hem de manevi derinliği günümüz Türkçesiyle okuyucuya taşıyan Sufi Kitap, İmam Gazâlî Kitaplığı’yla yine ilim ve irfan dolu okuma saatleri sunuyor. Anlatılamayan pek çok şey bu okuma anlarında okuyucuyla buluşacak. İmam Gazâlî’nin dediği gibi: “Her sır ifşâ edilmez, her hakikat açığa çıkarılmaz. Hürlerin kalpleri sırların mezarıdır.”
Yol Bilgi Ve Varlık hakkında hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu yapan sen ol.
İsimsiz (Kendi isminizle yorum yapmak için sisteme giriş yapınız

YAZARIN DİĞER ESERLERİ

İLGİLİ ÜRÜNLER