Teknolojinin Mayası Kuranda Demir Harikası

%49 İNDİRİM
20.40 TL
Liste fiyati 40.00TL
1 Gün içinde Kargo

Listelerine Ekle

Hasan Ergün

Yasin Yayınevi

Puan Ver:
Sayfa sayısı: 320
Boyut: 13,5 x 19,5
ISBN: 9786053460725
Kağıt kalitesi: Kitap Kağıdı
Son güncelleme: 28.10.2019

Teknolojinin Mayası Kuranda Demir Harikası AÇIKLAMASI

Hayatın olmazsa olmaz ilkelerini ihtiva eden kitabın olmadığı bir toplum düşünülemez. Mizan (adaletin), olmadığı yerde demir kitabı (medeniyeti) imha eder, materyalist bir sistem ortaya çıkar. Kur’ân insanı bu tehlikeye karşı uyarmak için, yanlış kullanıldığı takdirde ‘demir’in taşıdığı potansiyel gücü (be’s), başka bir deyişle, insanın teknolojik icadının sarsıcı yıkıcı hale gelerek, bütün huzur ve saadet imkânlarını yok etmesi tehlikesine işaret etmektedir. Kitap ve adaletten yoksun bir demir, sadece kaba kuvveti ifade eder. Zulmü engelleme aracı olmaktan çıkar adeta zulme alet olur. “Kuvvetsiz adalet aciz, adaletsiz kuvvet zalimdir.” derler. Sadece madeni esas alan günümüz insanı medenileşme yerine giderek mâdenileştiği için emir demiri değil, demir emiri keser hale gelmiş, ferman büsbütün demirin eline geçmiştir.
Çalışmamızın konusu olan Hadîd sûresi insanlığı en büyük kuvvet olan sağlam bir imana bu yolda infaka ve cihada davet ederken Medine’den fışkıran medeniyeti ayağa kaldıracak dinamiklere vurgu yapmaktadır. Sûre bir tek âyetiyle toplum düzeni kurmanın, dünya ve âhiret mutluluğunu sağlamanın esaslarını ortaya koymaktadır. Kitap, mizan, demir.
Toplam 1 yorum
Rıdvan Y. / Üyelik tarihi : 30.09.2015
Çok etkilendiğim, haz duyduğum kitaplardan birisi. Kitabı bir defa okudum, bir defa daha okuyacağım. (11.11.2019 18:06:51)
İsimsiz (Kendi isminizle yorum yapmak için sisteme giriş yapınız

İLGİLİ ÜRÜNLER