%100 Güvenli Alışveriş
%100 Orjinal Ürünler
300 TL ÜZERİ KARGO BEDAVA
Kapıda Ödeme
İade Garantisi
%100 Orjinal Ürünler
300 TL ÜZERİ KARGO BEDAVA
Kapıda Ödeme
300 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA

Pazarlamada Değer Yaratmak

14.00

Üretici Liste Fiyatı: 20.00

  • %30

    İNDİRİM

Ürün stoklarımızda bulunmamaktadır.
  • Paylaş
Türkiye'de Pazarlama 'Değerleniyor'

Türkiye'de Süpermarketler konusunda ilk doktora ve doçentlik tezi ile Perakende Pazarlama Yönetimi alanında ilk kitabı yazan Prof. Dr. Ömer Baybars Tek, yeni çıkan "Pazarlamada Değer Yaratmak" isimli kitabıyla yine bir ilke imza atıyor. Hayat Yayınları arasında çıkan yeni kitabında Ömer Baybars Tek; bir yandan "Pazarlama"nın Türkiye'deki serüvenini dikkate sunarken, diğer yandan da 'Türkiye'de Değer Pazarlaması' çağını yorumluyor ve rekabetçi olmak için bunun nasıl olması gerektiğini anlatıyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Baybars Tek, Türkiye'de pazarlamanın duayenlerinden birisi olarak dikkatleri çekiyor. 1969 yılında kendi deyimiyle, 'Pazarlamanın laboratuarı' olarak kabul edilen ABD'ye giden ve Michigan State Üniversitesi'de pazarlama eğitimi alan Prof. Ömer Baybars Tek, döndükten sonra Türkiye'de Süpermarketler konusunda ilk doktora ve doçentlik tezini hazırladı. Ülkemizde pazarlama yönetimi alanında ilk kitabın da yazarı olan Prof. Dr. Ömer Baybars Tek'in; Perakendecilik, Pazarlama ve Lojistik alanlarında toplam yedi telif kitabı ile ekonomi-işletmecilik alanında da bir çeviri uyarlama kitabı bulunuyor. Tüketicinin Korunması konusundaki hizmetlere 1971'den bu yana öncülük yapan Prof. TEK, Hayat Yayınları arasından yeni çıkan "Pazarlamada Değer Yaratmak" isimli kitabıyla yine bir ilke imza atıyor. Yeni eserinde "Pazarlama"da yeni bir çağa girildiğini vurgulayan Ömer Baybars Tek; bir yandan pazarlamanın Türkiye'deki serüvenini dikkate sunarken, diğer yandan da 'Türkiye'de Değer Pazarlaması' çağını yorumluyor ve rekabetçi olmak için bunun nasıl olması gerektiğini anlatıyor.

'Şovmenlik'ten 'Değerliliğe' Geçiş
Türkiye'de Müşteri Odaklı Modern Pazarlama Anlayışı'nın ve Modern Pazarlama Çağı'nın 24 Ocak 1980 Ekonomik İstikrar Kararları ile başladığını belirten Prof. Ömer Baybars Tek, pazarlamanın ülkemizdeki serüvenini şöyle sıralıyor;

* Klasik Pazarlama Çağı (Üretim, Ürün ve Satış çağları)
* Müşteri Odaklı Modern Pazarlama Çağı
* Bilgi Çağı
* Modern Perakendecilik Çağı
* Lojistik Çağı
* Elektronik İş, Elektronik Ticaret ve Elektronik Pazarlama Çağı
* Değer Çağı
Sayfa sayısı: 349 Sayfa
Boyut: 13,5 x 21 cm
ISBN: 9789758821204
Kağıt kalitesi: Kitap Kağıdı
Son güncelleme: 30.07.2020