Mezhep Meselesi ve Fıkhi İhtilaflar

%30 İNDİRİM
12.32 TL
Liste fiyati 17.60TL
1 Gün içinde Kargo

Listelerine Ekle

Ebubekir Sifil

Rıhle Kitap

Puan Ver:
Sayfa sayısı: 197
Boyut: 13.5 x 19.5
Kağıt kalitesi: Kitap Kağıdı
Son güncelleme: 14.03.2019

Mezhep Meselesi ve Fıkhi İhtilaflar AÇIKLAMASI

Fıkhî mezhepler arası ihtilaflar tarih içinde İslam Ümmeti tarafından olması gereken zemin ve mahiyette algılanmış ve uzun asırlar boyunca bir “mesele” olarak gündem teşkil etmemiştir. Elbette zaman zaman ve yer yer ayrışmalara, hatta fiilî hadiselere sebep teşkil ettiği olmuştur; ama Müslümanların gündeminde günümüzde olduğu kadar ağırlıklı bir yer işgal ettiğini söylemek hiç şüphesiz abartı olur.

Günümüzde İslam Ümmeti, yaşadığı, daha doğrusu “maruz bırakıldığı” kimlik krizinin tabii bir yansıması olarak mezhep meselesi ve fıkhî ihtilaflar konusunda da kırılmalar yaşamaktadır. Bilhassa Vehhabî karakterli ideolojik yaklaşımlar fıkhî mezhepleri ve ihtilafları “gayri meşru” olarak nitelemekte, hatta “şirk”e kadar varan ithamlar söz konusu olabilmektedir.

Bu kitap, fıkhî mezhepler ve ihtilaflar konusuna soğukkanlı ve gerçekçi bakıldığında meselenin gerçek mahiyetinin net bir şekilde anlaşılabileceğinin müşahhas delilini oluşturmaktadır. Okunduğunda anlaşılacaktır ki mezhep meselesi ve fıkhî ihtilaflar müslümanlığımız için bir tehdit veya arıza değildir. Tam aksine fıkhî ihtilaflar bizim için yerine göre kaçınılması mümkün olmayan bir “zaruret”, yerine göre de “rahmet”tir.
Mezhep Meselesi ve Fıkhi İhtilaflar hakkında hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu yapan sen ol.
İsimsiz (Kendi isminizle yorum yapmak için sisteme giriş yapınız

İLGİLİ ÜRÜNLER