Kıraat İlminin Kur'an Tefsirindeki Yeri

%35 İNDİRİM
17.55 TL
Liste fiyati 27.00TL
2 Gün içinde Kargo

Listelerine Ekle

İsmail Karaçam

Marmara Üni İlahiyat Vakfı Yayınları

Puan Ver:
Sayfa sayısı: 248
Boyut: 17 x 24
ISBN: 9789755480770
Son güncelleme: 25.08.2019

Kıraat İlminin Kur'an Tefsirindeki Yeri AÇIKLAMASI

Bilindiği üzere Kuran ayetlerinin hepsi aynı açıklıkta değildir. Bazılarının kolayca anlaşılması yanında, bir kısımları üzerinde derin derin düşünmek ve hatta bir çeşit altyapı telakki edilecek bilgilere sahip olmak gerekmektedir. Bundan dolayı Kuranda mevcut çeşitli sanatların, ilimlerin sırları ancak bunlara ait mukaddimeleri bilmeye bağlıdır.
Elinizdeki eserin birinci bölümünde tefsir ilmi hakkında genel bilgiler verilmiş, tefsir, tevil, terceme, meal... gibi terimler üzerinde durulmuş, tefsir ve çeşitleri hakkında bilgiler verilmiştir.
İkinci bölümde kıraat ilmi ve onunla ilgili genel bilgiler arzedilmiş, Kuran, kıraat, kurra, rivayet ve ravi, tarik, yedi harf... gibi konular hakkında mümkün mertebe bilgi verilmeğe çalışılmış, sıhhatleri yönünden kıraatlar incelenmiş, şartlarıyla birlikte mütevatir kıraatlar diğerlerinden tefrik edilmiş, geçirdiği safhalarıyla birlikte tarihçesi, konu ile ilgili mühim eserler ve bu ilmin mümessili olan imamların kısa tanıtımı ile bu bölüme son verilmiştir.
Üçüncü bölüm bu çalışmanın esas hedefini teşkil eden kısımdır. Bu bölümde kıraat ihtilafları, kıraatların fayda ve görevleri, kıraatların tefsirdeki yeri ve kıraat farklılıklarına önem veren bazı tefsr1erden örnekler, Kuran tefsirinde kıraatların ve kıraat ilminin önemi ve bazı Kuran sürelerinden çeşitli kıraat ve yorumlara ait örnekler üzerinde durulmuş ve sonuçlarla da çalışma bitirilmiştir
Kıraat İlminin Kur'an Tefsirindeki Yeri hakkında hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu yapan sen ol.
İsimsiz (Kendi isminizle yorum yapmak için sisteme giriş yapınız

İLGİLİ ÜRÜNLER