Hanefi Mezhebine Göre İbadetler Fıkhı

%30 İNDİRİM
25.20 TL
Liste fiyati 36.00TL
1 Gün içinde Kargo

Listelerine Ekle

Şefikurrahman en-Nedvi

Rıhle Kitap

Puan Ver:
Sayfa sayısı: 400
Boyut: 16 x 24 Cm
ISBN: 9786055634421
Kağıt kalitesi: Kitap Kağıdı
Son güncelleme: 19.12.2018

Hanefi Mezhebine Göre İbadetler Fıkhı AÇIKLAMASI

بسم الله الرحمن الرحيم
الحمد لله رب العالمين، والصلاة والسلام على سيدنا محمد وعلى آله وصحبه أجمعين

Hindistan ulemasından Hadis ve Fıkıh mütehassısı Şefikurrahman en Nedvî’’nin “el-Fıkhu’l-Müyesser” isimli eseri de bu ikinci kategoride değerlendirilebilecek, Müslüman ferdin ibadetleri ile ilgili hükümleri Hanefî mezhebine göre kolay ve anlaşılır bir üslupla sunmak için kaleme alınmış bir eserdir. Asıl ismi “el-Fıkhu’l-Müyesser alâ Mezhebi’l-İmâmi’l-A’zam Ebî Hanîfet’nNu’mân” olan elinizdeki eser belki bir ilmihâl olarak nitelendirilebilecek olmasına rağmen ilmihâl literatüründeki Akaid, otuz iki farz, peygamberler tarihi vb. bölümleri ihtiva etmemesi yönüyle klasik bir ilmihâl özelliğini taşımamaktadır. Temizlik,Namaz, Cenaze, Oruç, Hac, Zekât ve Kurban olmak üzere yedi bölümden oluşmaktadır.

Müellifin önsözünde de göreceğiniz üzere kitabın üslûbu kolay anlaşılabilirlik esas alınarak hazırlanmış. Konular kolay anlaşılsın diye maddeler halinde sıralanmıştır. Tercümede de bu hususa dikkat edildi. Kitabın aslında bulunmayan ancak herhangi bir sebebe binaen bir açıklama gerektiğinde bunlar dipnotlarda zikredildi. Ayrıca kitapta geçen namaz vb. dualarında müellifin naklettiği bazı dualarla Türkiye’de Hanefî mezhebine mensup olanların okudukları dualar arasında bazı lafzî farklılıklar bulunduğundan bu duaların metin ve tercümelerinde Türkiye’de yaygın olan ve muteber kaynaklara dayanan dua metinleri esas alındı ki bunların sayısı da oldukça azdır. Ayrıca kitabın Arapça aslında bulunan bazı matbaa hataları veya gözden kaçan yanlışlıklar tashih edilerek tercüme edilmiştir.

Neticede halkımızın rahatlıkla istifade edebileceği bir kitap ortaya çıkmıştır. Şunu da hemen belirtelim ki kitap defalarca tashih için gözden geçirilmiştir. Ancak kıymetli okuyucularımızdan şayet gözümüzden kaçan bir hata ile karşılaşanlar olursa hatanın tashihi için tarafımıza bildirmeleri bizleri mesrur edecektir. Zira kusursuzluk Allah’a, ismet ise peygamberlere mahsustur…

İbadetler Fıkhı – Şefîkurrahmân en-Nedvî - Rıhle Kitap - 9786055634421
Hanefi Mezhebine Göre İbadetler Fıkhı hakkında hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu yapan sen ol.
İsimsiz (Kendi isminizle yorum yapmak için sisteme giriş yapınız

İLGİLİ ÜRÜNLER