%100 Güvenli Alışveriş
%100 Orjinal Ürünler
400 TL ÜZERİ KARGO BEDAVA
Kapıda Ödeme
İade Garantisi
%100 Orjinal Ürünler
400 TL ÜZERİ KARGO BEDAVA
Kapıda Ödeme
400 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA

Çanakkale Savaşında Siyonistler

Çanakkale Savaşında Siyonistler John Henry Patterson Dby Yayınları 9786058800205 Tarih Kitaplar

25.50

Üretici Liste Fiyatı: 30.00

  • %15

    İNDİRİM

  • Hızlı Kargo

    2 Gün içinde Kargo

  • Paylaş
Yayınlanışından 95 yıl sonra Türk okuyucusuyla buluşan bu kitap, Gelibolu Harekâtında Zion Mule Corps (ZMC / Sion Katır Birliği) komutanı olarak görev yapan İrlandalı Yarbay J. H. Pattersonun o dönemle ilgili anılarını kapsıyor.
Modern İsrail Ordusunun temeli kabul edilen birliğin komutanının gözüyle bir döneme şahitlik eden hatıra, Çanakkale Savaşının farklı bir yönünü ortaya çıkarıyor. Özellikle Seddülbahir cephesiyle ilgili savaşın dehşetine dair çok çarpıcı tespitler yapan Pattersonun, komuta ettiği askerlerden Siyonistler olarak bahsetmesi, Çanakkale Savaşına katılan birliğinin asıl davasının ne olduğunu açıkça belirtiyor.
ZMC, Mart 1915 sonunda Gelibolu Cephesine gitmek üzere İskenderiyeden ayrılırken yapılan törende, Başhaham La Pergola Komutan Yarbay Pattersonu Yahudilerin çıkış efsanesini yeniden yaşatacak, İsrailoğullarını Mısırdan Filistine ulaştıracak II. Musa olarak ilan etmişti!
Patterson, Gelibolu'dan sonra Filistin'de de İngiliz ordusundaki Yahudi birliklerini yönetmişti. Bu birliklerin içerisinde ileride İsrailin ilk başbakanı olacak olan David Ben Gurion, 1967de Araplarla yapılan 6 Gün Savaşı sırasında İsrail Başbakanı olan Levy Eskhol, yine İsrail Cumhurbaşkanlarından Yitzhak Ben Zvi de görev almıştır. Yine bu birliklerdeki birçok Yahudi asker, İngiliz mandası döneminde Araplara ve İngiliz yönetimine karşı çarpışan Haganah adlı paramiliter örgütün çekirdeğini oluşturmuştur.
Dönemin Siyonist liderlerinin çoğu ile tanışıklığı olan Pattersonun, en yakın dostlarından birisi de şimdiki İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahunun babası Cornell Üniversitesi Tarih Profesörlerinden Ben Zion Netanyahu idi.
Sayfa sayısı: 264
Boyut: 13,5x21
ISBN: 9786058800205
Son güncelleme: 07.10.2020