Halebi Sağır Arapça Tam Kayıtlı

%37 İNDİRİM
75.60 TL
Üretici Liste Fiyatı 120.00₺
Aynı gün içinde kargo

Listelerine Ekle

İbrahim Halebi

Kitap Kalbi Yayıncılık

Puan Ver:
Sayfa sayısı: 354
Boyut: 16,5 x 24 cm
ISBN: 9786059815802
Cilt Tipi: Ciltli (Sert Kapak)
Kağıt kalitesi: Şamua Kağıt
Son güncelleme: 02.08.2022

Halebi Sağır Arapça Tam Kayıtlı AÇIKLAMASI

Elinizde bulunan bu kitab İmâm Muhammed Sedîdü'd-dîn Kaşgâri'nin «Münyetü 1-Musallî» adlı eserinin şerhidir. Sedîdü'd din Kaşgârî hicrî 705 (milâdî 1305) yılında vefat etmiş bulunan bir âlimdir.
Bu eseri şerh eden zât ise, Halebi İbrahim bin'Muhanuned' dir. İbrahim bin Muhammed, fukahâ'dan bir zâttır. Hicri 865 (mi­lâdi 1459) yılında Haleb'de dünyaya gelmiştir.
Halebî merhum, tahsilini Haleb ve Mısırda ikmâl ettikten sonra istanbul'a gelmiş ve Fatih Câmi-i Şerifinde imamlık yap­mıştır.
Halebî İbrahim bin Muhammed, hicrî 956 (milâdî 1549) tari­hinde İstanbul'da vefat etmiş ve Edirnekapısı Kabristanına defne-dümiştir.
Halebî merhumun eserleri arasında en meşhurlarından biri, elinizde bulunan Münyetü İ-Musallî Şerhi (Halebî Sağîr) dir.
İbrahim Halebî, daha önce Münyetül-Musallî'yî, Gımyetü'l-Mütemellî fi Şerh-i Münyetü 1-Musaîlî (Halebî-i Kebir) nâmı ile ve daha geniş bir şekilde şerhetmişti. Daha sonra bu şerhi, her­kesin kolayca istifâdesini temin maksadı ile -kısaltarak Halebî-i Sağîr'i meydana getirmiştir.
Halebî-i Sağır, asırlar boyunca, mektep, medrese ve dergâh­larda okunan ve okutulan, halk arasında da şöhreti en çok yayı­lan kitap olmuştur.
Asırlardan beri şöhretini muhafaza eden; ilim ve irfan haya­tımıza pek çok faydası dokunan bu eserin, unutulup gitmesine gönlümüz razı olmadı. Yeni neslin de bu eserden istifâde etme­sini arzu ettik. Çünkü bu eser, kıyamete kadar bakî kalacak yü­ce İslâm Dini'nin en büyük ibâdeti olan NAMAZ'ı en güzel ve mü­kemmel bir şekilde anlatan eserdir...
Halebi Sağır Arapça Tam Kayıtlı hakkında hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu yapan sen ol.
İsimsiz (Kendi isminizle yorum yapmak için sisteme giriş yapınız

YAZARIN DİĞER ESERLERİ

İLGİLİ ÜRÜNLER