%100 Güvenli Alışveriş
%100 Orjinal Ürünler
400 TL ÜZERİ KARGO BEDAVA
Kapıda Ödeme
İade Garantisi
%100 Orjinal Ürünler
400 TL ÜZERİ KARGO BEDAVA
Kapıda Ödeme
400 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA

Yezid Bin Muaviye

61.20

Üretici Liste Fiyatı: 90.00

  • %32

    İNDİRİM

  • Hızlı Kargo

    1 Gün içinde Kargo

  • Paylaş
İslam tarihinde tesirleri itibari ile en önemli olaylardan bir kısmının Yezid B.Muaviye döneminde gerçekleştiği ancak bu dönemin bir takım düşüncelerle yeterince araştırılmadığı görülmektedir. Bu dönemle ilgili yapılan çalışmalar genelde mezhebi veya siyasi eleştiriler ve bu eleştirilere reddiye olmaktan öteye gidememiştir. Yezid döneminde gerçekleşen olaylarda yer alan taraflardan birisini de Hz. Peygamber (S.A.V.)’in torunu Hz.Hüseyin’in olması, O’nun öldürülmesinin Şii ve Alevi kesimlerce propaganda unsuru olarak kullanılması da Yezid hakkında doğru bilgilere ulaşılmasını güçleştirmektedir. Şii tarihçiler ve araştırmacılar , Hz. Hüseyin’in ölümünden sorumlu tuttukları Yezid’i kıyasıya eleştirirken O’nun ve döneminde gerçekleşen olaylar hakkında benzer yaklaşımlarda bulunmuşlardır. Buna karşılık Sünni tarihçilerden çok azının Şiilerin bu yaklaşımına karşı çıktığı, çoğunluğunun ise işin içerisinde kendilerinin de en az Şiiler kadar değer verdikleri Hz. Hüseyin ve diğer önemli şahsiyetlerin yer alması onların, Şiiler karşısında fikirlerini öne sürmelerini zorlaştırmıştır. Bu sebepler Sünni tarihçiler Yezid dönemi olaylarını değerlendirirken Şii tarihçilerinin bilgilerini rivayet etmekle yetinmişlerdir.

Oysa Yezid, İslam tarinde pek çok yönden ön planda zikredilmesi gereken şahıslardan birisidir. İlk İstanbul kuşatması, Veliahtlık Şianın dini bir kimlik kazanması Kerbela Vakası O’nun döneminde gerçekleşmiştir. Yezid kişilik ve yaşantı itibari ile Emevi Halifeleri arasında ayrı bir konuma sahiptir. Bununla birlikte Yezid hakkında verilen bilgiler bazı olaylar dışında sınırlı kalmıştır. Hilafetin saltanata dönüşmesi, Harre vakası, Mekke’nin kuşatılması ve Kabe’nin yakılması da Yezid döneminde gerçekleşmiştir. Ayrıca Yezid’in renkli kişiliği ve Emevi düşkünlüğü O’nu ilginç kılmaktadır.

Dolayısıyla Yezid’in hayatı ve döneminde gerçekleşen olayların tarafsız bir şekilde ortaya konulması önem arz etmektedir. Olaylar incelenirken kişilerin haklılığı veya haksızlığı konusunda bir hüküm vermek yerine, olayların oluş sebebi, şekli ve tarafların üstlendikleri rollerle ilgili bilgiler net bir şekilde günümüz insanının istifadesine sunulmalıdır.
Sayfa sayısı: 448
ISBN: 975757449X
Son güncelleme: 01.10.2022